Program wychowawczo-dydaktyczny

Grupa dzieci

Rozwijamy całą podstawę programową w bardzo kreatywny i ciekawy sposób. Młoda kadra posiada wiele ciekawych pomysłów, ogromny zapał do pracy, nieograniczony zasób cierpliwości i odpowiednie kwalifikacje. Nasi wychowawcy mają świadomość potrzeby stałej i rzetelnej współpracy z rodzicami, dlatego też zawsze są do państwa dyspozycji i rozwieją każdą wątpliwość. Doskonale zdają sobie sprawę z zaufania jakim rodzice ich obdarzyli powierzając im swoje największe skarby.

Każdego roku program wychowawczo – dydaktyczny jest z rozmysłem dobierany do potrzeb każdej z grup. Na tej podstawie dobierane są również pakiety książek do pracy z dziećmi.
Przedszkole pracuje na bazie programu „Nasze Przedszkole” autorstwa Małgorzaty Kwaśniewskiej i Wiesławy Żaby- Żabińskiej.

Spis treści:

Podstawa prawna.

Wstęp.

Cele i zadania wychowawcze przedszkola.

Sylwetka absolwenta przedszkola.

Sposoby realizacji treści wychowawczych.

Obowiązki nauczycieli jako wychowawców.

Obowiązki rodziców w zakresie wspomagania pracy wychowawczej nauczyciela.

Prawa i obowiązki dziecka.

Zasady zachowań obowiązujące w przedszkolu.

Stosowane systemy wychowawcze w przedszkolu.

Bezpieczeństwo w przedszkolu.

Kształtowanie nawyków higienicznych.

Zdrowe odżywianie.

Zaspokajanie potrzeby ruchu w przedszkolu i na powietrzu.

Unikanie zagrożeń pochodzących ze środowiska przyrodniczego.

Wczesna profilaktyka nałogów.

Przeciwdziałanie agresji i przemocy.

Bezpieczne spędzanie czasu wolnego (gry komputerowe, telewizja).

Ewaluacja programu.

UWAGI KOŃCOWE

Program wychowawczo-profilaktyczny przeznaczony jest do realizacji dla dzieci 3-6-letnich.

Program nie uwzględnia podziału na grupy wiekowe, pozostawiając nauczycielom swobodę doboru treści, z uwagi na możliwości i potrzeby rozwojowe dzieci, ich zainteresowania, dojrzałość emocjonalno-społeczną.

Program ma charakter otwarty, jego treści mogą być rozszerzane w zależności od potrzeb dzieci, przedszkola, sytuacji, warunków środowiskowych oraz środków dydaktycznych, jakimi dysponuje przedszkole.

Program wychowawczo-profilaktyczny Przedszkola Karolek w Bieruniu Starym został uchwalony przez Radę Pedagogiczną zgodnie z art. 84 ust. 2 pkt 1 ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r., poz. 59 i 949).